• Godziny pracy sekretariatu Prefektury Rakowiecka w okresie świątecznym

• Informujemy, że sekretariat Prefektury Rakowiecka w okresie świątecznym pracuje wg poniższego harmonogramu:

czwartek 21.12.2023 - godz. 8-14

piątek 22.12.2023 - nieczynny

środa 27.12.2023 - godz. 8-14

czwartek 28.12.2023 - godz. 8-14

piątek 29.12.2023 - nieczynny (w pilnych sprawach zapraszamy do sekretariatu Prefektury Puławska)

Wszystkim Państwu życzymy wspaniałych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2024!

• Sukces Michała Małagockiego!

• W etapie wojewódzkim XXIX edycji Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i
            dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od konfederacji barskiej do
            powstania styczniowego. Za naszą i waszą wolność" uczeń klasy VIc Michał
            Małagocki, uzyskał bardzo dobry wynik i awansował do kolejnego, tym razem
            ogólnopolskiego etapu.
            Przypomnę tylko, że w roku ubiegłym, Michał został laureatem i
            uczestnikiem gali finałowej poprzedniej edycji tego konkursu, co jest wielkim
            osiągnięciem dla ucznia klasy V.
            Życzymy mu powodzenia i trzymamy kciuki przed dalszymi rozgrywkami!

Mariusz Wolski

• Akcja Gwiazdorzymy

• Ogromne podziękowania dla wszystkich Gwiazdorów! W tym roku zrealizowaliśmy łącznie 191 marzeń dzieci z trzech ośrodków TPD KONIN KRZYMÓW,  TPD KONIN STARE MIASTO oraz TPD HELENÓW,  włączyli się pracownicy oraz dzieci z dwóch Prefektur. Wszyscy punktualnie zgodnie z instrukcjami wykonali paczki, a gabinet Pedagoga wypełnił się ogromną górą cudownych prezentów. Wierzymy, że tyle dobra ile dajemy, tyle do nas wraca, zatem życzymy wszystkim cudownych prezentów pod choinką i wszelkiej pomyślności i zachęcamy do zajrzenia na stronę https://gwiazdorzymy.pl/, gdzie można znaleźć relację z poprzednich edycji.

• Tydzień Praw Dziecka

• 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane. Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

Pod koniec listopada Zespół Psychologiczno- Pedagogiczny przeprowadził we wszystkich klasach zajęcia na temat Praw Dziecka. Uczniowie mieli okazję w nieco inny sposób niż zwykle poznać między innymi Konwencję Praw Dziecka, poszczególne prawa, dowiedzieć się kto to jest Rzecznik Praw Dziecka i co oznacza skrót UNICEF.

Drodzy rodzice na stronie UNICEF znajdziecie mnóstwo przydatnych artykułów o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży https://unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka/dla-rodzicow

• Jesienny Liść 2023

• W poniedziałek, 4 grudnia odbył się długo oczekiwany finał finałów Jesiennego Liścia. Na naszej gościnnej scenie zaroiło się od poetów, poetek, aktorów, aktorek i rożnej maści artystów. Byli kucharze, myszy, koty, warzywa, królowie i czarownice. Halloween mieszało się z Christmas, a lato z wiosną, jesienią i zimą. Bardzo nam było miło bawić się w gronie naszych finalistów i gości z zaproszonych szkół. Byli z nami artyści i nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 9 STO, Społecznej Szkoły Podstawowej nr 14 i Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 41 Edu Bene. Całość koncertu finałowego brawurowo poprowadzili konferansjerzy zapowiadając każdy wiersz z osobna z krótkim, wierszowanym lub żartobliwym streszczeniem treści. W końcu nie wszyscy jesteśmy poliglotami, nieprawdaż? Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali książki i niepowtarzalne ceramiczne liście autorstwa p. Ani Kordys. Wszyscy finaliści - jedyną w swoim rodzaju możliwość występu na scenie SSP 26 Rako. Gratulujemy i czekamy na kolejną edycję konkursu za dwa lata.

Magdalena Sokolska - koordynator konkursu i Zespół nauczania języków obcych

W trakcie realizacji konkursu "Jesienny Liść" wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".

• Christmas Crackers

• Czas na jedną z ulubionych lekcji języka angielskiego w ciągu roku. W najbliższy wtorek, 5.12 przygotujemy Christmas Crackers. Szczegółowa lista potrzebnych materiałów znajduje się w Librusie. Zachęcamy do świątecznego ubrania, wszelkie Santa’s Hats lub Christmas Sweaters mile widziane.

Zespół nauczania języka angielskiego