W klasach siódmych został zrealizowany interdyscyplinarny projekt „Witraż – okno na sztukę i geometrię”. Połączyliśmy dziedziny: matematykę, informatykę, historię, religię i plastykę. Mimo że niektóre z nich są postrzegane jako odległe od siebie, udało się nam pokazać część wspólną tych nauk.
W części teoretycznej na lekcjach uczniowie poznali architekturę gotyku i islamu w średniowieczu ze szczególnym uwzględnieniem form okiennych, a na lekcjach religii zapoznali się z symboliką przedstawianą na witrażach.
W części praktycznej uczniowie na lekcjach matematyki z dużą starannością wykonali projekty okna charakterystycznego dla sztuki gotyku i islamu. Kolejną częścią projektu były zajęcia plastyczne. Powstały przepiękne projekty witrażów, które wyeksponowaliśmy na wystawie.
Jako zwieńczenie naszego projektu zaplanowaliśmy warsztaty z produkcji witraży, które zostały przeprowadzone w szkole przez Szklaną Pracownię. Na warsztatach uczniowie zetknęli się z rzemieślniczą praktyką, pracą witrażownika. Z zaangażowaniem i zaciekawieniem zabrali się do pracy. Rozgrzane lutownice poszły w ruch! Kreatywność i wyobraźnia naszych uczniów zaskoczyła nawet instruktorów. Na twarzach malowało się skupienie i uśmiechy na widok wykonanych kompozycji z kolorowych szkieł. Efekty widoczne na zdjęciach :) Uczniowie z dumą zaprezentowali swoje pierwsze witraże!
Projekt przeprowadziliśmy przy pomocy Fundacji mBanku (w ramach edycji ”Praktyczny wymiar geometrii”).