Krótka historia SSP 26 STO
Nasza szkoła tak naprawdę powstała w listopadzie 1989 roku jako druga niepubliczna szkoła podstawowa w Warszawie. Ostatecznie zostaliśmy jednak zarejestrowani dopiero w 1990 roku, otrzymując nr 26. W pierwszym okresie działania w szkole uczyło się tylko sześcioro dzieci: Wiktor, Rafał, Justyna, Marek, Mateusz i Kasia.
Klasę pierwszą prowadziła p. Kasia Kocyk, sportem zajmował się p. Andrzej Dąbrowski, a języka angielskiego uczyła pani „Megi” – mama jednej z uczennic.
Pierwszym dyrektorem został p. Jerzy Rak – ojciec jednego z uczniów.
Początkowo szkoła działała w salach Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Puławskiej 97.
Rok szkolny 1990/91 rozpoczęliśmy już w sile trzech klas, a do grona nauczycieli dołączyły m.in. p. Alicja Kostyrka (Wawrzyniak) i p. Paulina Dąbrowska.
Szkoła rosła i rosła. Potrzebowaliśmy większego budynku. Wtedy to dyrekcja szkoły, Zarząd Koła i rodzice podjęli starania o budynek oficyny znajdującej się na tyłach MDK. Tam też, po wykonaniu remontu, przenieśliśmy się w 1992 roku i jesteśmy do dziś.
W 1992 roku przyjęliśmy imię profesora Jigoro Kano – twórcy judo, które stało się szkolnym „sportem narodowym” na Puławskiej.
Nasza szkoła w swojej krótkiej historii była już 8-klasową podstawówką, 6-letnią szkołą podstawową z gimnazjum, i ponownie 6-letnią szkołą podstawową, a teraz znowu jesteśmy „8-latką”.
W roku 1995 do oficyny – „starej” części budynku – wspólnym wysiłkiem rodziców dobudowaliśmy salę gimnastyczną. W 2002 roku zabudowaliśmy patio, które znajdowało się na tyłach szkoły. W roku 2004 powstało nowe skrzydło budynku, a rok później – boisko sportowe.
Rok szkolny 2003/2004 zaczynaliśmy w gronie 145 uczniów. Obecnie jest nas 264 uczniów, 36 nauczycieli, 2 pedagogów, 2 psychologów, 1 logopeda i 10 pracowników administracyjnych. Nad całością czuwa dyrektor wspierany przez wicedyrektora.
Od początku swojej historii nasza szkoła należy do Społecznego Towarzystwa Oświatowego i jest prowadzona przez Samodzielne Koło Terenowe nr 134 STO. Pracą Koła kieruje demokratycznie wybierany spośród członków Koła Zarząd, który sprawuje swoje funkcje społecznie.
O genezie SSP 26 STO można się również dowiedzieć z pierwszych stron szkolnej kroniki: